Wśród wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć w życiu, są zarówno te radosne, jak i te smutne. Do tych ostatnich z pewnością należy śmierć bliskiej osoby oraz, co za tym idzie, konieczność przygotowania pogrzebu. Są to bardzo bolesne chwile, nie tylko z powodu doświadczenia ogromnej straty, ale także z bardzo prozaicznego powodu: finansów. Ci, którzy wcześniej nie interesowali się kosztami usług pogrzebowych – w chwili, gdy muszą je zamówić dla kogoś z rodziny, łapią się za głowę ze zgrozą. Mógłby ktoś powiedzieć, że przecież jest zasiłek pogrzebowy. Jednak wystarczy nawet pobieżna kalkulacja, aby zrozumieć, że obecna kwota tego zasiłku pogrzebowego nie jest w stanie wystarczyć w większości przypadków na organizację takich uroczystości żałobnych jakich się pragnie dla Bliskiej Osoby.
Społeczeństwo polskie nadal w dużej mierze nie jest społeczeństwem bogatym. Wbrew pozorom – naprawdę dla wielu rodzin mieć a nie mieć owe przysłowiowe 100 złotych to duża różnica. Nic więc dziwnego, że także w takich trudnych i smutnych momentach liczy się złotówki – chociażby podejmując decyzje odnośnie utensyliów i akcesoriów pogrzebowych.
Jedną z takich kwestii jest chociażby wybór między trumną a urną – czyli między pochówkiem tradycyjnym a kremacją. Trudno nie przyznać racji, że urny pogrzebowe są tańsze w znacznej większości od trumien – a ich estetyka oraz wielość wzorów i kolorów jest naprawdę bogata. W wielu dużych miastach powstały, powstają bądź są w budowie spopielarnie. Dzięki temu ciało Zmarłego nie musi odbywać dalekiej drogi do krematorium – co znacznie obniża koszt całościowy pochówku. Wystarczy dokonać zakupu trumny kremacyjnej, potem zapoznać się z bogatym katalogiem w którym można znaleźć urny pogrzebowe wykonane właściwie z każdego możliwego materiału i…zdecydować się na pogrzeb z kremacją.
Ta metoda pochówku ma coraz więcej zwolenników, choćby ze względu na znacząco mniejszą ilość miejsca, jakie zajmuje w grobie urna pogrzebowa oraz ze względu na to, że urny kremacyjne można dochować do istniejących już grobów bez oczekiwania aż minie określony (najczęściej 20 letni) czas od ostatniego pochówku – co jest wymogiem koniecznym w przypadku pogrzebu tradycyjnego. W wielu krajach zachodnich przepisy pozwalają na to, aby urny kremacyjne przechowywane były w prywatnych domach – w Polsce jest to niedozwolone. Czy te przepisy doczekają się zmian? Trudno powiedzieć. Póki co – najczęściej urny pogrzebowe składane są bardzo często, oprócz grobów ziemnych, w tzw. kolumbariach czyli w niszach wykonanych w specjalnych ścianach na cmentarzach. Dziś to już nie budzi niczyjego zdziwienia także w naszym kraju – choć jeszcze kilkanaście lat temu to, co było zwyczajnym widokiem za granicą, u nas było powodem do gorącej dyskusji. Choć pewnie kremacja zawsze będzie miała, oprócz zwolenników, także przeciwników. Ważne jest, aby obie strony umiały słuchać swoich racji i choć starały się je rozumieć.