Zakład Pogrzebowy Warszawa – Pogrzeb Anny Jantar
Kiedy wyjątkowi ludzie odchodzą, zostawiają po sobie pamięć i dziedzictwo, które będzie trwało jeszcze długo po ich śmierci. W pierwszej kolejności zawsze jednak trzeba ich pożegnać, a także pogodzić się z ich odejściem z naszego świata. To właśnie pogrzeb jest tym momentem „przejścia” i oddaniem swego rodzaju hołdu zmarłemu, szansą na ostatnie podziękowanie za wszystko, co tej osobie zawdzięczamy.
Jednym z najbardziej pamiętnych pogrzebów jakie odbyły się w drugiej połowie XX-ego wieku w Warszawie, był pogrzeb słynnej, tragicznie zmarłej piosenkarki Anny Jantar. Była ona jedną z wielu ofiar katastrofy samolotu Ił-62, który rozbił się w Warszawie w pobliżu lotniska Okęcie, 14-ego marca 1980 roku. Po tym wydarzeniu cała Polska pogrążona była w żałobie. Pogrzeb większości ofiar tej tragicznej katastrofy miał miejsce na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie a organizowany był przez zakład pogrzebowy warszawa (MPUK). Wiele z nich pochowano w grobie zbiorowym. Jednak pogrzeb Anny Jantar odbył się osobno – jej ciało złożono na Cmentarzu Wawrzyszewskim, w rodzinnym grobie, w którym po latach spoczął również jej mąż.
Pogrzeb Anny Jantar miał miejsce 25-ego marca 1980 roku. Rozpoczął się o godzinie dwunastej w południe i został przeprowadzony w obrządku rzymskokatolickim. Pojawił się jednak nieoczekiwany problem – choć spodziewano się, że gwiazdę przyjdzie pożegnać wielu jej fanów, liczba ludzi, która przyszła na pogrzeb przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Szacuje się, że pojawiło się nawet czterdzieści tysięcy osób, które chciały oddać ostatni hołd ukochanej artystce. Nie mogli oni pomieścić się na cmentarzu – blokowali przejścia, a nawet wchodzili na dachy budynków i drzewa znajdujące się w pobliżu, aby tylko mieć szansę na choć symboliczne uczestniczenie w tak ważnym dla nich wydarzeniu.
Fani Anny Jantar nawet dziś, wiele lat po jej śmierci, dają wyraz swojej pamięci o zmarłej idolce. Na grobie artystki w Warszawie nigdy nie brakuje ani kwiatów, ani zniczy. Na stojącej przy jej grobie ławeczce zazwyczaj ktoś siedzi, pogrążony w zadumie, wspominając piosenkarkę i jej twórczość.
Pogrzeb Anny Jantar udowodnił, jak wielu ludzi ją kochało i podziwiało. Zresztą nie tylko częste odwiedzanie jej grobu przez fanów świadczy o tym, że pamięć o niej wciąż jest żywa. Upamiętniająca ją tabliczka została powieszona na ścianie jednego z domów, w którym kiedyś mieszkała.
Anna Jantar jest tylko jedną z wielu wybitnych osób, które zostały pochowane w Warszawie, a których wyjątkowy pogrzeb (zorganizowany przez zakład pogrzebowy) zwieńczył dzieło ich życia. Ludzie tacy jak Irena Sendler, Jan Nowak – Jeziorański, Andrzej Łapicki czy Przemysław Gintrowski, a także wielu innych, dokonali bardzo wiele w ciągu swojego życia – zawsze silnie związanego ze stolicą. Wszyscy oni zostali pochowani właśnie na warszawskich cmentarzach, a pamięć o nich, podobnie jak o Annie Jantar, nigdy nie przeminie.
Zapraszam do komentarzy i pytań
Dodaj komentarz