Warszawa to miasto z niezwykle bogatą historią. Od wieków wielu najwybitniejszych Polaków żyło, pracowało i tworzyło właśnie tam. Pisarze, aktorzy, politycy, muzycy, których wszyscy znamy i cenimy. Wielu z tych wspaniałych ludzi, którym tyle zawdzięczamy, dziś spoczywa na warszawskich cmentarzach.
25 marca 1980 roku na Cmentarzu Wawrzyszewskim odbył się pogrzeb piosenkarki Anna Jantar. Na cmentarzu i w jego najbliższych okolicach zebrał się tłum ludzi. Na pogrzebie, oprócz rodziny i przyjaciół artystki, zgromadziło się ponad czterdzieści tysięcy jej fanów, którzy do dziś pokazują, że o niej pamiętają – przynosząc na jej grób znicze i kwiaty. Od 2010 roku obok piosenkarki spoczywa jej mąż, kompozytor Jarosław Kukulski.
Na cmentarzu w Wilanowie 29 października 2012 roku pochowano muzyka i kompozytora Przemysława Gintrowskiego. Podczas ceremonii obecni byli przyjaciele, rodzina i fani, a także minister kultury Bogdan Zdrojewski. Po złożeniu urny do rodzinnego grobu artysty, żałobnicy zaśpiewali piosenkę „Modlitwa o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego, z którym Gintrowski często współpracował.
Bez wątpienia najwięcej znanych ludzi leży na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. 27 lipca 2012 roku do grona pochowanych tam wybitnych Warszawiaków dołączył znany aktor teatralny i filmowy, Andrzej Łapicki. Spoczął w grobie rodzinnym obok swojej pierwszej żony, Zofii Chrząszczewskiej. Podczas uroczystości pogrzebowej został pożegnany przez swoją rodzinę, przyjaciół i wielbicieli. Mowy pogrzebowe wygłosili między innymi minister kultury Bogdan Zdrojewski, a także aktor Jan Englert. Wspominali oni jego wybitne osiągnięcia, zaangażowanie w pracę i wyjątkowy charakter artysty.
Irena Sendler, działaczka społeczna, która podczas drugiej wojny światowej uratowała ponad 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta, również została pogrzebana na Powązkach. 15 maja 2008 roku została tam złożona w swoim rodzinnym grobie. Na jej pogrzebie, oprócz bliskich, pojawili się też przedstawiciele rządu, członkowie kapituły Orderu Uśmiechu i naczelny rabin Polski. Żałobnicy przynieśli żółte tulipany – ulubione kwiaty Ireny Sendler. Nad grobem zmarłej przemawiał Michał Głowiński, teoretyk literatury uratowany przez nią jako dziecko podczas wojny.
Grób Jana Nowaka – Jeziorańskiego, polityka, pisarza i wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, także znajduje się na Powązkach. Jego pogrzeb miał miejsce 21 stycznia 2005 roku. Obecnych było wielu polityków, między innymi były prezydent Lech Wałęsa. Zarówno w wygłoszonej przez profesora Władysława Bartoszewskiego mowie pogrzebowej, jak i w kazaniu arcybiskupa Józefa Życińskiego wspominano osiągnięcia zmarłego, w tym jego zasługi w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości, wstępowaniu do NATO i do Unii Europejskiej. W trumnie, do której złożono ciało, pierwotnie miał zostać pochowany Stanisław August Poniatowski.
Warszawskie cmentarze przypominają, że choć nawet najwybitniejsi ludzie przemijają, pozostaje po nich pamięć i ich dzieło. Pogrzeb na Powązkach w mieście Warszawa zawsze był wyróżnieniem za zasługi dla kraju. Jeżeli poszukują Państwo informacji o usługach pogrzebowych, bądź szukają Państwo poradnika pogrzebowego zapraszam do zapoznania się ze stroną o nas.
Dodaj komentarz