warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Nim zmarły zostanie pochowany według wybranego obrządku, jego ciało jest przygotowywane na czas pożegnania, jakim jest wystawienie zwłok. W jaki sposób zakład pogrzebowy zajmuje się ciałem i jakie elementy przygotowania do pochówku wchodzą w zakres oferty?

Wybór stroju, makijaż i wizaż

Profesjonalne firmy świadczące usługi pogrzebowe (np www.pogrzebykaminscy.pl) współpracują ze specjalistami makijażu i wizażu pośmiertnego. Dzięki temu ciało prezentuje się godnie i estetycznie. Najważniejsza kwestia to przechowywanie zwłok we własnej chłodni, dzięki czemu mogą one doczekać do pogrzebu w odpowiednim stanie.

Na twarz zmarłego zostanie nałożony makijaż, który ma za zadanie przede wszystkim kamuflować zmiany, które pojawiają się po śmierci, ale także takie, które powstały na przykład na skutek wypadku czy choroby. Włosy są również układane, zaś ciało ubierane. Rodzina może dostarczyć zakupione przez siebie ubrania bądź wybrać coś z oferty zakładu pogrzebowego.

przygotowanie do pogrzebu

Balsamacja ciała

Poddanie ciała balsamacji jest powszechnie stosowane na całym świecie, także i w naszym kraju. Proces jest wykonywany przez wykwalifikowanego oraz doświadczonego praktyka, który wykorzystuje w tym celu specjalne techniki, ale także środki czy narzędzia. Zabiegi muszą być także przeprowadzane zgonie z obowiązującymi normami.

Zabieg balsamacji ma za zadanie przede wszystkim powstrzymać proces rozkładu zwłok. To ważne, szczególnie jeżeli od momentu śmierci do chwili pogrzebu musi minąć sporo czasu, na przykład dlatego, że bliscy czekają na zjazd całej rodziny. Balsamacja dezynfekuje ciało i w połączeniu z chłodzeniem doskonale je konserwuje. Praca balsamisty jest potwierdzona certyfikatem, dzięki któremu można mieć pewność, że została ona wykonana profesjonalnie, ale także zgodnie z przepisami.

Czy skorzystać z balsamacji?

Na pewno warto rozważyć taką ewentualność. Swoje wątpliwości można rozwiać rozmawiając z przedstawicielami zakładu pogrzebowego, którzy dokładnie wyjaśnią, jak będzie wyglądał zabieg i na czym polega. Z pewnością jest to proces przeprowadzany godnie i z poszanowaniem ciała zmarłego, więc w tym względzie nie należy mieć obaw. Ciało dodatkowo zostanie tak przygotowane do pochówku, by proces pożegnania mógł przebiegać w atmosferze szacunku dla osoby zmarłej.

loading
×