warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Karawan pogrzebowy jest samochodem, który przystosowany jest do przewozu zwłok lub szczątek. Musi on jednak spełniać szereg wymogów sanitarnych, które określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich. Najważniejsze przepisy mówią, że:

  • karawan musi być trwale oznakowany, w sposób, który jasno oznacza jego przeznaczenie,
  • kabina kierowcy musi być odizolowana od miejsca, w którym znajdują się zwłoki lub szczątki,
  • trumna musi być zabezpieczona w taki sposób, aby uniknąć jej przemieszczania się,
  • podłoga umieszczona w części, gdzie znajduje się trumna, musi być odporna na środki dezynfekujące oraz łatwo się czyścić,
  • w każdym karawanie musi być wydzielone miejsce na środki dezynfekujące o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym.

Ponadto w karawanach zabrania się montowania siedzeń w części, w której przewożone są zwłoki lub szczątki, a każdy zakład pogrzebowy ma obowiązek dezynfekcji pojazdu po każdym transporcie.

karawan pogrzebowy

Jakie są karawany na polskim rynku funeralnym?

Karawany najczęściej występują w kolorze czarnym, ale zdarzają się również w bardziej niestandardowych odcieniach jak biel. Najchętniej wybieraną marką jest Mercedesy lub nawet Jaguary.

Jednym z zakładów pogrzebowych, który wykorzystuje nowoczesne i eleganckie karawany, jest dom pogrzebowy Kuleczka, który oferuje swoje usługi funeralne na terenie Katowic. Zakład pogrzebowy Kuleczka oferuje transport ciała na terenie całej Polski, ale na życzenie Klienta, personel zakładu zobowiązuje się przeprowadzić również transport z zagranicy. W razie potrzeby pracownicy zakładu Kuleczka pomagają w organizacji wszelkich formalności związanych z transportem międzynarodowym.

loading
×