warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Nie każdy ma świadomość, że ekshumacja zwłok to proces złożony i skomplikowany. Usługę może zrealizować wyłącznie wyspecjalizowany zakład pogrzebowy. Najważniejsze jest to, aby przestrzegać rygorystycznych norm oraz standardów. Aktualnie obowiązujące przepisy bardzo dokładnie opisują cały proces. Oczywiście ciało zmarłego może zostać przeniesione w inne miejsce tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność.

Otrzymanie zgody na ekshumację

Trzeba mieć świadomość, że na ekshumację zwłok należy uzyskać zgodę odpowiedniego organu. Zaufane przedsiębiorstwo pogrzebowe pogrzebykuleczka.pl pomoże w załatwieniu wszelkich formalności, co jest sporym ułatwieniem. Zgodę może wydać prokuratura lub sąd. Znacznie rzadziej proces jest przeprowadzany w oparciu o zaświadczenia wydane przez inspektora sanitarnego – zwykle jest ono wystarczające w przypadku, gdy określona część cmentarza przeznaczana jest na inny cel.

grób

Odpowiedni termin

Opisywane usługi pogrzebowe mogą zostać zrealizowane wyłącznie w określonym terminie. Ważne jest to, aby przeniesienie zwłok odbywało się w godzinach porannych. Może to nastąpić w okresie pomiędzy 16 października, a 15 kwietnia. Większą ilość formalności musimy wypełnić, jeśli ciało zostało pochowane przed upływem dwóch lat. W takim przypadku należy dostarczyć zaświadczenie, które potwierdza, że osoba zmarła nie była dotknięta żadną chorobą zakaźną.

Możliwość skremowania

W przypadku, gdy ekshumacja odbywa się przed upływem 20 lat od śmierci, to trumna przenoszona jest do nowego grobowca bez otwierania. Inaczej jest w przypadku, gdy pochówek odbywał się ponad 20 lat. Szczątki przenoszone są do nowej trumny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostały one skremowanej. W takiej sytuacji prochy trafiają do urny. Trzeba zaznaczyć, że ekshumacja może zostać przeprowadzona tylko na wniosek określonych osób, które posiadają takie uprawnienia. Omawiana procedura może zostać przeprowadzana sprawnie, a zarazem fachowo, jeśli tylko skorzystamy z usług godnej polecenia firmy pogrzebowej

loading
×