Ekshumacja polega na wyciągnięciu szczątek z aktualnego grobu, w celu przeniesienia ich do innego miejsca pochówku. Na ekshumację decydują się rodziny z kilku powodów. Może to wynikać z likwidacji cmentarza, chęć przeniesienia szczątków na cmentarz znajdujący się bliżej miejsca zamieszkania rodziny, ale również zwłoki ekshumuje się w związku ze śledztwem sądowym.
Proces przebiegu ekshumacji jest ściśle określony przez literę prawa. Zgodnie z ustawą z dnia 31.01.1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 07.12. 2001 roku w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi.
Zgodnie z prawem zwłoki mogą zostać wydobyte tylko i wyłącznie między październikiem a kwietniem, w godzinach rannych. Zgodę na taki proces musi wydać inspektor sanitarny, który również musi być obecny przy całym procesie. Przed ekshumacją należy zawiadomić o tym zarząd cmentarza.
Kto może wnioskować o ekshumację?
Chęć przeniesienia szczątek zmarłego może wykazać tylko najbliższa rodzina (małżonek oraz potomkowie w linii prostej lub krewny boczny do czwartego stopnia pokrewieństwa). Istnieją nieliczne przypadki, w których zgodę na ekshumację może uzyskać osoba niespokrewniona ze zmarłym.
Jak wygląda proces ekshumacji?
Jeśli od pochówku zmarłego minęło ponad 10 lat, szczątki umieszcza się w trumnie ekshumacyjnej. Jeśli natomiast zwłoki nie zdążyły się jeszcze zmineralizować należy zastosować odpowiednią skrzynię ekshumacyjną.
Trumna ekshumacyjna różni się od tradycyjnej. Jest ona większa niż ta, w której zmarły został pochowany. Taka trumna wykonana jest z nielakierowanego drewna oraz pozbawiona jest metalowych ozdobników. Szczątki w trumnie ekshumacyjnej zabezpiecza się specjalistycznym workiem ze sztucznego tworzywa. Następnie umieszcza się je w skrzyni ekshumacyjnej. W kolejnym etapie szczątki przewożone są do nowego miejsca pochówku w specjalnym karawanie, który spełnia wszelkie wymogi sanepidu.
Formalności związane z ekshumacją nie są proste. Wymagają one dużego doświadczenia, znajomości prawa oraz specjalistycznego sprzętu. Pracownicy zakładu pogrzebowego Eden w Lublinie przejmą na siebie wszelkie kwestie prawne i w atmosferze szacunku i godności przeniosą szczątki do nowego miejsca pochówku.