warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!
Pochowani w Warszawie - ciąg dalszy opowieści o powązkach

Pochowani w Warszawie – ciąg dalszy opowieści o Powązkach

Sławni Polacy pochowani w Warszawie

Wspominając Polaków, którzy zasłużyli się dla Ojczyzny i spoczęli na Powązkach, nie możemy zapomnieć o kilku wybitnych postaciach, których dokładne miejsce pochówku wciąż nie jest znane. Obecnie IPN oraz firmy z Polskiej Izby Pogrzebowej (w tym właśnie usługi pogrzebowe warszawa) próbują ustalić miejsca pochówku i przeprowadzają ekshumację.

Urodzony w 1793 roku w Warszawie Antoni Malczewski, twórca powieści „Maria”, prekursor romantyzmu, zapisał się na kartach historii naszego kraju nie tylko jak wybitny artysta, ale i podróżnik. Malczewski był pierwszym Polakiem, który zdobył szczyt Mont Blanc (w dniu 04.08.1818 roku) i ósmą osobą na świecie, której udało się tego wyczynu dokonać. Zmarł w osiem lat po tym wydarzeniu. Jego ciało zostało złożone na Powązkach, jednak dokładne miejsce spoczynku Antoniego Malczewskiego, nie jest znane nawet dziś – blisko 190 lat po śmierci poety.

Podobny los spotkał wielu oficerów, którzy po II Wojnie Światowej spoczęli w grobach masowych i do dziś nie jest pewne miejsce pochówku wielu z nich. Pomimo prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej prac, mających na celu zidentyfikowanie wszystkich ciał, udało się dotąd odnaleźć zaledwie niewielki procent poszukiwanych bohaterów.

Poszukiwane jest między innymi ciało podpułkownika Łukasza Konrada Cieplińskiego (w tym roku został on pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika). Ciepliński był między innymi żołnierzem Organizacji Orła Białego czy ZWZ-AKA. To także kawaler Orderu Orła Białego. W 1950 roku został wtrącony do więzienia UB na Mokotowie, a w rok później – zastrzelony.

Instytut Pamięci Narodowej, jak już zostało wspomniane, odniósł też jednak sukcesy w swoich pracach poszukiwawczych. Udało się odnaleźć ciało rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, Witolda Pileckiego. Był on współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej i żołnierzem Armii Krajowej. Więziony w Auschwitz-Birkenau, zorganizował w obozie ruch oporu. Jako jeden z pierwszych napisał obszerne raporty poświęcone kwestiom związanym z Holokaustem (znane jako „Raporty Pileckiego”). W 1948 roku został stracony przez komunistycznych oprawców Polskie Rzeczpospolitej Ludowej. O odnalezieniu ciała rotmistrza IPN poinformował w styczniu tego roku. Spoczywało ono na tak zwanej Łączce na Wojskowych Powązkach.

Wciąż jednak wiele ciał wybitnych Polaków nie zostało odnalezionych. I choć niemal pewne jest, że znaczna część z nich znajduje się na terenie Cmentarza Powązkowskiego, zapewne jeszcze wiele lat upłynie nim uda się odnaleźć i zidentyfikować je wszystkie. A dopiero wówczas ci wybitni i zasłużeni dla Ojczyzny bohaterowie, będą mogli spocząć w pokoju. Będzie też można oddać im ostatni hołd upamiętniający ich życie – często nie tylko niezwykłe, ale też pełne poświęcenia w służbie Polsce i Polakom.

Dodaj komentarz

loading
×