warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne doświadczenie, w którego czasie ciężko jest nam dopilnować wszystkich kwestii związanych z organizacją pochówku. W takiej sytuacji nieocenioną pomocą służą usługi pogrzebowe.

Pierwsze kroki

Jeżeli zgon nastąpił w mieszkaniu należy poinformować lekarza rodzinnego lub pogotowia, który wystawi kartę zgonu. Dokument wyda lekarz prowadzący, jeżeli śmierć miała miejsce w szpitalu. Dzięki temu dokumentowi zakład pogrzebowy będzie uprawniony do transportu zwłok do chłodni. Część zakładów, które działają w mieście Warszawa oferuje też sprowadzanie zwłok z zagranicy.

Następnym krokiem jest uzyskanie aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dokument może pobrać zarówno rodzina, świadkowie zgonu, jak i zakład pogrzebowy. Po uzyskaniu dokumenty możemy starać się o uzyskanie zasiłku pogrzebowego. Więcej informacji, jak wyglądają pogrzeby w Warszawie znajdziemy na pogrzebowawarszawa.pl.

pogrzeb w warszawie

Pogrzeb tradycyjny czy świecki?

Usługi pogrzebowe wszystkich zakładów, jakie operują w mieście Warszawa zajmują się organizacją obu rodzajów pochówku. W przypadku pogrzebu świeckiego pożegnanie zmarłego zostanie przeprowadzone przez mistrza ceremonii. Mistrz ceremonii może też uczestniczyć na pogrzebie religijnym.

Kremacja

Należy również podjąć decyzję dotyczącą kremacji. Chociaż była ona zwalczana przez Kościół Katolicki to aktualnie z godnie wytycznymi Kongregacji Nauki Wiary nie stoi ona w sprzeczności z wiarą katolicką. Dlatego też aktualnie około 25% rodzin decyduje się na tę formę pochówku. W przypadku kremacji urna z prochami może być złożona zarówno w grobie, jak i kolumbarium (specjalna przestrzeń na urny na cmentarzu). Aktualnie miasto Warszawa posiada kilka kolumbariów.

Decydując się na kremację zmniejszamy koszta pochówku, a zaoszczędzone fundusze może przeznaczyć na inne rzeczy związane w pochówkiem. Koszt kremacji, w zależności od lokalizacji to około 600-700 PLN, a koszt urny to kilkaset złotych. Należy do tego wliczyć koszt miejsca w grobie lub w kolumbarium. Dodatkowe informacji możemy znaleźć na ewarszawa.info.

loading
×