warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Pogrzeb to w życiu każdej rodziny jedna z najsmutniejszych okoliczności, jaka może zaistnieć. Niezależnie od wieku i stopnia spokrewnienia dla każdego utrata osoby z kręgu rodzinnego powoduje uczucie nieopisanej straty. Żałoba nie może jednakże przesłonić obowiązków, jakie należy wypełnić, aby zmarły mógł w godny sposób spocząć w grobowcu. Jedną z kwestii, jaką należy ustalić przed ceremonią pogrzebową jest ubiór zmarłego.

Stosowny ubiór do smutnej okoliczności

W co ubrać zmarłego? Takie pytanie zadają sobie zapewne wszystkie osoby, jakie mają przed sobą – bliższą lub dalszą – perspektywę organizacji uroczystości pogrzebowych bliskiej osoby. Jeśli śmierć nadchodzi znienacka, a do tego dotyczy osoby młodej, to problem ubioru może stać się naprawdę poważny.

Jeśli jednakże ze świata żywych odchodzi do wieczności osoba sędziwa, to zazwyczaj – mając świadomość śmiertelności życia ludzkiego – zawczasu informuje swoją rodzinę o życzeniach dotyczących szczegółów pochówku, w tym również ubioru.

Bardziej zapobiegliwe osoby potrafią już za życia nabyć i złożyć w konkretnym miejscu strój, w który pragną być przyodziani w czasie pogrzebu. Warto jednak pamiętać, że żałobnicy organizujący pogrzeb nie są pozostawieni samym sobie, lecz wsparcia w zakresie ubioru dla nieboszczyka może im udzielić praktycznie każdy zakład pogrzebowy.

odzież żałobna

Dobór ubrania w zakładzie pogrzebowym

Oddając w całości kwestię organizacji pogrzebu w ręce domu pogrzebowego większość rodzin zmarłego styka się również z propozycją kupna gotowego zestawu ubrań dla zmarłej osoby. Często już w chwili przybycia po ciało osoby zmarłej przedstawiciel zakładu pogrzebowego przedstawia katalog, w której odzież pogrzebowa przedstawiona jest w kompleksowym asortymencie, dzięki czemu możliwe jest podjęcie szybkiej decyzji w tym zakresie.

Decydując się jednakże na samodzielny zakup ubrania dla zmarłego warto pamiętać o dwóch kwestiach – charakterze sytuacji, która determinuje również kwestię ubrania zmarłego, jak również o jego upodobaniach z okresu życia, które również powinny mieć wpływ na końcowy wybór ubrania.

loading
×