warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Tendencja utrwala się i rośnie statystyka pogrzebów dokonanych przy pomocy kremacji. To stary sposób pochówku. Choć zarzucony na pewien czas, obecnie ze względów praktycznych powraca. Powodem jest między innymi przepełnienie cmentarzy. Poza tym to dystyngowany sposób na odbycie ostatniej drogi na tym świecie.

Akcesoria do kremacji

Najważniejszym przedmiotem podczas kremacji jest urna na prochy. Oferowane są urny pogrzebowe wykonywane z różnych materiałów. Właściwie jedynym ograniczeniem jest dostępność materiału. Oprócz tego potrzebna jest jedynie wyobraźnia. Do najczęściej używanych materiałów należą: kamień drewno, metal i szkło. Jednak mogą być też w solidnym wykonaniu urny kompozytowe.

Szczególną uwagę chcemy zwrócić na urny drewniane. Ich ceny zwykle mieszczą się w przedziale od 200 do 350 złotych. Design urn drewnianych nie ogranicza się tylko do kształtu walca z prostym przykryciem. Widuje się urny przypominające wyglądem tradycyjnie dotychczas używane trumny. Wykonane z różnych gatunków drewna lokalnego w kolorystyce przypadającej do gustu żałobnikom i kojarzące się z powagą sytuacji.

Proces powstawania urny

Urna rozpoczyna swój żywot jako projekt wykonany w programie używanym przez projektanta na komputerze. Następnie zostaje przekazana działowi produkcyjnemu. Metody obróbki materiału są znanymi od lat i praktykowanymi arkanami rzemiosła stolarskiego. Zmieniły się jedynie narzędzia. Nowoczesne obrabiarki do drewna pozwalają przyspieszyć wiele prac, które wymagają precyzji. Są czynności jednak zarezerwowane dla rękodzieła i wykonywane przez ludzi z wyczuciem i kunsztem.

Drewniana urna na prochy powstaje jak dzieło sztuki. Po pokryciu kolorową bejcą i po zamocowaniu ozdób galanterii metalowej można ją oddać w ręce rodziny czekającej na prochy kogoś najbliższego, kto wybiera się w ostatnią drogę.

loading
×