Śmierć w rodzinie wiąże się nie tylko z ogromnym przeżyciem po stracie bliskiej osoby, ale także z koniecznością wypełnienia wielu obowiązków i formalności.
Co trzeba załatwić po śmierci bliskiego?
* Po pierwsze potrzebna będzie karta zgonu, która wystawiana jest przez lekarza rodzinnego lub lekarz pogotowia ratunkowego (po godzinie osiemnastej i w dni wolne od pracy), albo też lekarza prowadzącego oddział, gdy śmierć nastąpiła w szpitalu.
* Akt zgonu sporządzany jest przez najbliższy Urząd Stanu Cywilnego w oparciu o kartę zgonu. Oprócz tego do uzyskania aktu zgonu potrzebny jest dowód osobisty zmarłego. Skrócony akt zgonu wydawany jest bezpłatnie w trzech egzemplarzach. Będzie on potrzebny między innymi do załatwienia formalności pogrzebowych.
* Formalności związane z pogrzebem i zasiłkiem pogrzebowym najprościej załatwić przez zakład pogrzebowy. Na podstawie zgromadzonych przez nas dokumentów zakład pogrzebowy załatwi zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. W tej kwocie często zawarte są dodatkowe usługi pogrzebowe, np. wieńce i kwiaty. W zakładzie pogrzebowym można także kupić trumnę lub urnę, zamówić klepsydrę i ewentualne dodatki (oprawa muzyczna).
* Wizyta u księdza potrzebna jest, gdy chcemy zorganizować mszę w intencji zmarłego. Ale w tym również może wyręczyć nas zakład pogrzebowy (koszty oczywiście ponosimy sami).
* Do nas należeć będzie opłacenie miejsca na cmentarzu.
* Trzeba też powiadomić bliskich i znajomych o terminie pogrzebu oraz rozwiesić klepsydry.
* Zorganizowanie tzw. stypy to także ważne zadanie do wykonania.
* Po pogrzebie, jeżeli byliśmy ubezpieczeni, otrzymamy odszkodowanie, trzeba tylko dostarczyć do zakładu ubezpieczającego akt zgonu.
* Warto też udać się do banku z aktem zgonu, by zablokować konto zmarłego do czasu finalizacji spraw spadkowych.
Jak widać, spraw do załatwienia jest wiele, dlatego tak cenne są usługi pogrzebowe, które z naszych barków zdejmą wielki ciężar.