warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Uroczystość pogrzebowa to bardzo smutna uroczystość. Mimo powagi i smutku na tej uroczystości też obowiązują pewne zasady. Jak wygląda savoir vivre na pogrzebie?

Powaga i spokój

Podczas uroczystości pogrzebowych obowiązują powaga i spokój, niedozwolone są żadne śmiechy, żarty czy głośne rozmowy. To jak zachowamy się podczas tego rodzaju uroczystości pogrzebowej, świadczy o naszym szacunku do osoby zmarłej i jej rodziny.
Zakład pogrzebowy gwarantuje pełną obsługę tego rodzaju uroczystości, nie jest zatem widziane wszelkie krytykowanie uroczystości czy rozmawianie na temat jej formy i całokształtu.

Odpowiedni ubiór

Ubiór jest bardzo ważny, pogrzeb to smutna uroczystość, zatem wszelkie stroje krzykliwe, nadmiernie kolorowe, sportowe nie są wskazane w tym dniu. Ubieramy się stonowanie, czarny kolor jest zarezerwowany dla najbliższej rodziny osoby zmarłej.
Toteż w przypadku gdy uczestniczymy w pogrzebie osoby, z którą nie byliśmy skoligaceni ubieramy się w szarości, brązy, beże czy granaty.

usługi pogrzebowe

Co zrobić z kwiatami

W czasie pogrzebu wiele osób ma problem z kwiatami. Kwiaty kupujemy dla osoby zmarłej, toteż nikomu nie musimy ich wręczać. W czasie mszy pogrzebowej możemy położyć je przy trumnie lub urnie. Bardzo często usługi pogrzebowe są tak zorganizowane, że kwiaty po mszy przewożone są osobnym samochodem na cmentarz. Lub też po zakończeniu całej uroczystości pogrzebowej pozostałe kwiaty odbierane są od żałobników przez pracowników firmy pogrzebowej.

Kondolencje

Kondolencje składamy po zakończeniu całej uroczystości pogrzebowej. Zdarza się jednak, że bliscy nie życzą sobie tego i informują o tym w nekrologach jeszcze przed pogrzebem. Należy wtedy uszanować wolę rodziny osoby zmarłej.

Zaproszenie na stypę

Na stypę zaprasza się na ogół bliską rodzinę zmarłego. W trakcie pożegnalnego obiadu nie wolno mówić źle o zmarłym, obrażać go i nie jest wskazane by kłócić się między sobą na tym przyjęciu.

loading
×