warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Kora była jedną z najlepszych polskich wokalistek. Była bardzo charakterystyczną osobowością polskiego rocka, nie tylko śpiewała ale również pisała piosenki. Zmarła 28 lipca 2018 roku o godzinie 5:30 po długiej i męczącej walce z chorobą nowotworową w Bliżowie. W dniu śmierci miała 67 lat. Nazywała się Olga Aleksandra Sipowicz.

Kariera artystki

Przez prawie całą swoją karierę była związana z zespołem Maanam (lata 1976 – 2008). Jako piosenkarka zaczynała w zespole M-a-M Marka Jackowskiego, z którym później wzięła ślub. W nowym powiększonym składzie zespół zaczął występować pod szyldem Maanam i zaczął grać muzykę rockową, a Olga została główną wykonawczynią tego zespołu. W latach osiemdziesiątych zespół zdobył dużą popularność, a Kora stała się jedną z najważniejszych gwiazd polskiego show-biznesu. Zespół stworzył hity polskiej sceny muzycznej takie jak: „Boskie Buenos”, „Kocham się kochanie moje” czy „Lucciola”. Niestety zespół Maanam kilkukrotnie się rozpadał jednakże piosenkarka w tym czasie nie próżnowała – tworzyła np. z zespołem Püdelsi, wystąpiła na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, wydała także tomik poezji pod tytułem „Krakowski spleen”. Ponadto po całkowitym rozpadzie zespołu w 2008 roku występowała pod nazwą Kora, wykonując utwory z repertuaru jej zespołu. W latach od 2010 do 2016 piosenkarka była w jury programu „Must be the music. Tylko muzyka”. Wymienione powyżej utwory, osiągnięcia to tylko część z jej dorobku artystycznego.

pogrzeb kory

Choroba, śmierć i pogrzeb piosenkarki

Wokalistka dowiedziała się o tym, iż ma raka jajników w 2014 roku i wtedy media zostały poinformowana o tym, że piosenkarka przez jakiś czas może nie koncertować. Stan artystki pogorszył się tydzień przed śmiercią ale cały czas czuwali przy niej bliscy. Leczyła się bardzo drogim lekiem i to dzięki jej staraniom Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął ten lek refundować. W młodości była związana z ruchem hippisowskim dlatego też przed śmiercią nie przyjęła sakramentu ostatniego namaszczenia – jej mąż oświadczył, iż do końca była związana z religią „słońca, wiatru i kwiatów”. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 sierpnia o godzinie 11:00. Piosenkarka zostanie pochowana na Powązkach w Warszawie – można przeczytać na oficjalnej stronie wokalistki na facebook’u.

loading
×