warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Na przeprowadzenie wzorowego pogrzebu wpływa wiele czynników. Z pozoru wydają się niewidoczne. Mogą nawet zdawać się zbędne. Bywają jednak takie elementy oprawy pogrzebowej, które towarzyszą każdej ceremonii ostatniego pożegnania. Jednym z tych istotnych elementów oprawy pogrzebowej jest muzyka.

Muzyka od zawsze potrafiła wyrazić nasze uczucia. Słuchaliśmy jej skocznych i radosnych rytmów, kiedy czuliśmy się pogodnie i dobrze. Piosenki miłosne odsłuchiwane były w chwilach złamanego serca, a ciężkie brzmienia potrafiły wyładować naszą złość. Muzyka również potrafi w najsubtelniejszy sposób opisać nasz smutek, żal, tęsknotę. 

Czy muzyka na pogrzebie zawsze musi być klasyczna?

Pogrzeb jest ceremonią, której celem jest uhonorowanie życia człowieka. Ciężko więc wymagać, aby na pogrzebie miłośnika rocka poleciała klasyczny utwór Ave Maria. Na pogrzebie można zdecydować się na repertuar zbliżony do upodobań muzycznych zmarłego. Nie tylko klasyczna muzyka musi grać w trakcie ceremonii pogrzebowej. Muzyka ta powinna być stonowana i odpowiednia do sytuacji. Dlatego może zostać odegranych wiele piosenek, również współczesnych artystów, w których nie będzie słychać organów, skrzypiec lub trąbki.

Jakie utwory najczęściej są wybierane?

Zdecydowana większość osób decyduje się jednak na klasyczne utwory. Nic dziwnego, gdyż ich smutna i piękna melodia najtrafniej oddaje nastroje żałobników. Bardzo często też muzyka ta jest odpowiednia dla starszych osób. Tak samo jak spokojnie płynąca melodia, oni za życia byli dojrzalsi, pewni i spokojniejsi. To podobieństwo człowieka do muzyki i nastrojów żałobników nie powinno być przypadkowe.

Muzyka na żywo lub z nagrania

W zależności od oczekiwań na pogrzebie może zaśpiewać śpiewaczka, zagrać muzyk na skrzypcach, trąbce lub organach. Jeśli jednak pojawić się ma utwór danego wokalisty, Fordoński Zakład Pogrzebowy dostosowuje repertuar do indywidualnych życzeń rodziny. Dzięki czemu pogrzeb zawsze odbędzie się wzorowo i zgodnie z oczekiwaniami rodziny. 

Bogata lista utworów 

Bydgoski zakład pogrzebowy może pochwalić się szerokim repertuarem muzyki klasycznej, religijnej lub żałobnej. Niektóre z tych utworów można posłuchać na stronie internetowej zakładu, która znajduje się tutaj.

loading
×