warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Każdy z nas żyje według określonego porządku. Bardzo często mamy monotonnie zaplanowany rozkład naszego dnia. Śmierć bliskiej osoby często burzy cały zaplanowany porządek. Osoby w żałobie muszą odnaleźć w sobie dużo siły fizycznej i psychicznej, aby zorganizować pogrzeb i stypę. Ponieważ pogrzeb, nie jest uroczystością, którą możemy sobie zaplanować z wyprzedzeniem, a jest raczej czymś, co spada na większość ludzi jak grom z jasnego nieba – kodeks pracy przewiduje urlop okolicznościowy. Takie wolne pozwoli na zorganizowanie godnego pożegnania. 

Czym jest urlop okolicznościowy?

Jest to taka forma urlopu, w której nasza nieobecność w pracy jest w pełni usprawiedliwiona, a pracownikowi należy się pełne wynagrodzenie. Jeśli pracownik wnioskuje o urlop okolicznościowy pracodawca musi udzielić mu urlopu. Takich okoliczności, w których osoba nie może wykonać tymczasowo swojej pracy może być wiele. Na potrzeby tego artykułu skupimy się wyłącznie na urlopie okolicznościowym w wyniku śmierci bliskiej osoby. Pracodawca może poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego śmierć bliskiego (akt zgonu).

Ile trwa urlop okolicznościowy?

W zależności od stopnia pokrewieństwa: 

W przypadku pogrzebu żony, męża, ojca, matki, dziecka – 2 dni 

W przypadku pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babcia, dziadka – 1 dzień. 

Zakład pogrzebowy Heban w Sosnowcu od lat organizuje kompleksowe pogrzeby. Pracownicy to ludzie z ogromnym doświadczeniem zarówno branży funeralnej, jak i litery prawa. W swoim biurze udzielają wszelkie informacje na kwestie prawno-formalne, które bezpośrednio dotyczą pogrzebu.

loading
×