warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!
Pogrzeb świecki

Pogrzeb świecki

Pogrzeb świecki

Słowo „pogrzeb”, chyba większości z nas, kojarzy się z ceremonią odprawianą przez księży katolickich – mszą za duszę zmarłego i złożeniem trumny z jego ciałem do grobu. Co jednak w sytuacji, w której odchodzi od nas osoba niewierząca, która wyraźnie zaznaczyła, że po śmierci nie życzy sobie żadnych obrzędów religijnych?

W takiej sytuacji organizuje się pogrzeb świecki, któremu przewodzi mistrz ceremonii (ubrany w czarną togę lub garnitur – w zależności od życzenia rodziny zmarłego). Kiedyś mistrzowie działali przy Urzędach Stanu Cywilnego, dzisiaj współpracują zwykle z zakładami pogrzebowymi. Ponieważ prawo nie wymaga ukończenia żadnych szkoleń czy zdobycia certyfikatów pozwalających na wykonywanie tego zawodu, trudno ocenić ilu mistrzów ceremonii działa w naszym kraju, jednak różne źródła wskazują na to, że jest ich około dwudziestu.

O ile pogrzeb katolicki ma z góry przyjęty scenariusz, o tyle pogrzeby świeckie mogą się od siebie różnić pod wieloma względami. Tak naprawdę cały przebieg ceremonii uzależniony jest od życzeń zmarłego wyrażonych w testamencie lub od oczekiwań jego bliskich. Zazwyczaj (choć nie zawsze!) pogrzeb rozpoczyna powitanie żałobników przez mistrza ceremonii, po którym następuje minuta ciszy mająca na celu oddanie hołdu zmarłemu. Po niej następuje wspomnienie osoby, która od nas odeszła (przemówienie wygłasza mistrz – napisane jest ono w oparciu o szczegółowy wywiad przeprowadzony z rodziną i odpowiednio wcześniej przez nią zaakceptowane). Kolejnym punktem może być ogólna refleksja na temat przemijania lub też koncert, zazwyczaj muzyki klasycznej. Jeśli jednak zmarły był miłośnikiem konkretnego wykonawcy, to zdarza się, że jego utwory są odtwarzane z płyt CD. Później następuje przejście w kondukcie żałobnym do grobu, w którym składana jest trumna z ciałem zmarłej osoby.

Jak podkreślają mistrzowie ceremonii, pogrzeb świecki skupia się przede wszystkim na osobie, która odeszła – to jej poświęcona jest uroczystość. Snucie wspomnień, przedstawienie życiorysu, opowieść o pasjach i marzeniach zmarłego, są elementem kluczowym. Pogrzeb katolicki, ze względów religijnych, koncentruje się na zupełnie innych aspektach, a księża zazwyczaj w swoich przemówieniach nie odnoszą się do życiorysu zmarłego. Choć wielokrotnie wymieniają imię osoby, która opuściła nasz świat, często nie wiedzą nic na jej temat – oprócz wieku, w jakim odeszła i parafii, do której należała. Zupełnie inaczej wygląda pożegnanie zmarłego na pogrzebie świeckim. Obowiązkiem mistrza ceremonii, jest dokładne poznanie historii zarówno osoby zmarłego, jak i jego najbliższych.

Ile kosztuje zorganizowanie pogrzebu świeckiego? Cena uzależniona jest głównie od miejscowości (w większych miastach koszty rosną). Usługi pogrzebowe Katowice będą tańsze niż usługi pogrzebowe Warszaw, które należą do najdroższych. Jednak zwykle za usługi mistrza ceremonii nie płaci się więcej niż 300 złotych – pozostałe koszty wiążą się z ewentualnym wynajęciem muzyków oraz oczywiście z opłatą dla domu pogrzebowego.

W Polsce pogrzeby świeckie, choć powoli zyskują na popularności, wciąż należą do rzadkości. Zwykle stanowią od 2% do 4% wszystkich ceremonii pogrzebowych.

Tagi:pogrzeb, świecki, warszawa, zakład pogrzebowy

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

loading
×