warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!
Piosenkarki na Powązkach

Piosenkarki na Powązkach

Dalszy ciąg opowieści o Warszawskich Powązkach…

Na warszawskich Powązkach spoczywają nie tylko zasłużeni Polacy, którzy swoje życie spędzili służąc Ojczyźnie. Pochowano tam także wielu wybitnych artystów – poetów, malarzy, aktorów i piosenkarzy – których utwory pozostaną w pamięci wielu kolejnych pokoleń.

5 sierpnia 2010 roku odbył się pogrzeb Kasi Sobczyk, piosenkarki nazywanej legendą polskiego big beatu. Cała polska znała jej piosenki – „O mnie się nie martw”, „Mały Książę”, „Trzynastego…”, czy „Nie bądź taki szybki Bill”. Zmarła w wieku 65 lat, 28 lipca 2010 roku, po długiej i ciężkiej chorobie.

Żegnała ją rodzina (między innymi syn Sergiusz), przyjaciele oraz licznie przybyli fani. Kilka słów wygłosili koledzy Kasi Sobczyk ze sceny muzycznej: Halina Frąckowiak, Piotr Miks z zespołu Zielono-Czarni, Andrzej Frajndt z zespołu Partita, a także Barbara Rybałtowska, która przemawiała w imieniu Związku Artystów Scen Polskich. Wśród zgromadzonych znaleźli się także inni piosenkarze, m.in. Andrzej Rosiewicz i Wojciech Gąsowski. Uroczystościom pogrzebowym towarzyszyła gra saksofonu oraz śpiew Ireny Jarockiej, która wykonała kilka przebojów zmarłej koleżanki.

Podczas mszy pogrzebowej w kościele św. Karola Boromeusza przemawiał ks. Paweł Bekus, który znał piosenkarkę i odwiedzał ją przed śmiercią w hospicjum onkologicznym.

Urna z prochami Katarzyny Sobczyk zajęła miejsce w katakumbach powązkowskiego cmentarza, w krypcie znajdującej się obok tej ze szczątkami Czesława Niemena.

Półtora roku później, 27 stycznia 2012 roku, w krypcie tuż obok spoczęła urna z prochami kolejnej wybitnej piosenkarki – Ireny Jarockiej, która zmarła 21 stycznia 2012 roku na raka mózgu.

Artystka współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Grała koncerty w kraju i za granicą, a jej piosenki „Odpływają kawiarenki”, „Motylem jestem”, czy „Wymyśliłam cię” przez długi czas były przebojami.

Pogrzeb Ireny Jarockiej odbył się w Kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach. Mszę żałobną odprawił zaprzyjaźniony z rodziną ksiądz.

Aby towarzyszyć jej w ostatniej drodze zjawili się: jej mąż Michał Sobolewski, córka Monika z narzeczonym, przyjaciele, a także wiele gwiazd polskiej muzyki i fanów piosenkarki. Żegnali ją m.in. piosenkarze: Stan Borys, Andrzej Rosiewicz, Edward Hulewicz i Wojciech Gąssowski, a także dziennikarki muzyczne Zofia Czernicka i Maria Szabłowska.

W czasie składania urny do katakumb odczytywany był list (nieobecnego na uroczystości) ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Na Cmentarzu Powązkowskim miejsce swojego spoczynku znalazła także m.in. Hanka Ordonówna (piosenkarka, tancerka i aktorka), Danuta Rinn (piosenkarka i aktorka), Agnieszka Osiecka i Violetta Villas. Pamięć o nich przetrwa w sercach ich fanów, a także dzięki ich utworom.

Dodaj komentarz

loading
×