warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Historia śmierci jest tak samo długa, jak historia życia na ziemi. Jednak dzieje pogrzebów, a dokładnie profesjonalnych pochówków wcale takie odległe nie są. Zanim rodziny zaczęły zlecać usługi pogrzebowe firmom funeralnym same musiały się mierzyć z problemem organizacji ostatniego pożegnania.

Warszawa – komunalne i prywatne usługi pogrzebowe

Pierwsze firmy zajmujące się organizacją pogrzebów powstały w połowie XIX wieku. Początkowo były to wypożyczalnie akcesoriów – „efektów pogrzebowych” jak to wówczas mówiono. Za opłatą można było wynająć karawan z końmi i woźnicą, katafalk do postawienia trumny w domu, baldachim, poduszki na ordery, całuny z sukna lub jedwabiu do przykrywania trumny, latarnie.

W Warszawie od roku 1836 monopolistą w obszarze wspomagania organizacji pochówków był miejski magistrat. Siedziba firmy mieściła się pierwotnie przy Placu Wareckim (dzisiejszy Plac Powstańców Warszawy), a następnie na Cmentarzu Powązkowskim.

cmentarz w warszawie

Pierwszy warszawski prywatny zakład pogrzebowy powstał dopiero po roku 1873, mimo iż kilka lat wcześniej wprowadzono przepisy znoszące monopol miasta na pochówki. Rozkwit inicjatywy prywatnej przyniósł przełom wieków oraz dwudziestolecie międzywojenne. Po zakończeniu II wojny Warszawa ponownie powróciła do komunalnego monopolu pogrzebowego. Obok firmy miejskiej działało kilka spółdzielni, ale i one zostały przejęte przez miasto po roku 1955 na fali powszechnej nacjonalizacji. Usługi pogrzebowe ”uwolniono” dopiero w latach 90. po transformacji ustrojowej i gospodarczej.

Warszawa zakład pogrzebowy – jak wybrać najlepszego wykonawcę usług?

Czas żałoby i traumy po śmierci bliskich nie sprzyja powolnym, rozważnym decyzjom. Działając w stresie i pod presją czasu można dokonać wyborów niekorzystnych finansowo oraz niewłaściwych ze względu na jakość świadczeń.

Jak więc wybrać dobry zakład pogrzebowy? Wybierając wykonawcę usług warto zapoznać się z katalogiem firmowym oraz cennikiem. Zanim podejmiemy decyzję porównajmy kilka ofert. Dobrze jest wybierać zakład współpracujący z zarządcą cmentarza – wprawdzie nie ma formalnej rejonizacji usług i każdej firmie możemy dać zlecenia na usługi pogrzebowe na naszym dzielnicowym cmentarzu, ale miejscowi przedsiębiorcy są zazwyczaj konkurencyjni cenowo w porównaniu z przybyszami z innych miejscowości czy dzielnic.

Warszawa – na jakich cmentarzach organizuje się pochówki?

Czynnych nekropolii jest w stolicy kilkanaście. W zarządzie miasta, czyli cmentarzy komunalnych jest trzy: Komunalny Północny zwany Wólką Węglową, Komunalny Południowy w Antoninowie oraz Powązki Wojskowe (Stare Powązki są w zarządzie Kurii Metropolitalnej). Najwięcej pogrzebów organizuje się na Cmentarzu Północnym – pod względem obszaru zaliczanym do największych nekropolii Europy.

loading
×